ERKEN DOĞUM

ERKEN  DOĞUM

 

Gebeliğin 37. Haftasından  önce gerçekleşen doğum Preterm Doğum   olarak adlandırılır. Erken doğum gebeliklerin yaklaşık olarak %10-13’nü  etkilemekte ve yenidoğan kayıplarının büyük bir bölümünden sorumludur.Doğum  ne kadar küçük haftada gerçekleşirse , bebek için risk  o kadar yüksektir.  Prematür bebeklerin  birçok organ ve sistemi olgunlaşmadığı için dış ortama uyum süreçleri  daha zordur  . Bu bebekler vücut ısısını kontrol edemezler , enfeksiyonlara karşı  yatkındırlar, kan şekerleri düşük seyrtme eğiliminde olur , emme refleksleri gelişmemiştir , solunum güçlüğü  yaşayabilmektedirler. Prematürite kafa içi kanama, nekrotizan enterokolit,  respiratuar distress , prematürite retinopatisi  gibi birçok  komplikasyonun nedenidir . Serebral  palsi , kronik akciğer ,kalıcı işitme ve  görme problemleri  ise bu bebeklerin  uzun  vadede karşılaştıkları sorunlardır. 28. Haftanın altında doğanlar çok erken , 28-32  arasında doğanlar  erken ,32-34 haftalarda  doğanlar  orta derece preterm  , 34-37 haftalar arasında doğan bebekler  ise geç preterm grubunu  oluşturmaktadır .

ERKEN DOĞUM İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ:

Önceki erken doğum  ,çoğul gebelik, tüp bebek ile hamile kalmış olmak ,anneye  ait enfeksiyonlar, zarların erken açılması, su fazlalığı, bebekte gelişme geriliği , anneye ait tansiyon yüksekliği ve protein kaçağının olması , gebeliğin  erken döneminde başlayan  vajinal kanamalar  ve düşük tehtidi atakları, otoimmün hastalıklar , hiper ve hipotiroidi, diyabet, plasenta  previa  gibi birçok sebep  doğum sürecini arken başlatabilir.

BELİRTİLER:

 • Düzenli veya sık kasılmalar (kasılmalar belirli aralıklarla ve giderek şiddetlenir)
 •  Sırt ve bel ağrısı (özellikle sırtta yaşanan bu ağrı yalancı kasılmalarda görülmediği için önem taşır)
 • Adet ağrısına  benzer sancılar
 • Hafif karın krampları
 • Vajinal lekelenme veya hafif kanama
 • Preterm membran yırtılması (rüptürü) - bebeğin etrafını saran kesenin zarı yırtıldıktan sonra oluşan sıvı akımı veya sürekli bir sıvı damlaması
 • Vajinal akıntı tipinde bir değişiklik - sulu, mukus benzeri veya kanlı

Kadınların çoğu, hamileliğin belirli dönemlerinde yalancı kasılmalar yaşar.  Braxton-Hicks kasılmaları erken doğumla karıştırılabilir. Braxton Hicks kasılmaları normaldir ve anneyi doğuma hazırlar, fakat erken doğumu başlatmaz. Yalancı kasılmalarla, gerçek doğum sancıları arasındaki farkları bilmek hamile annelerin panik olmalarını engellemek açısından önemlidir. Yine de aradaki farkı anlayamıyorsanız, doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

 

Kasılmaların Braxton-Hicks olduğunu görmek hepinizi rahatlatacaktır. 

İki kasılma arasındaki önemli farklar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Tutarlılık: Gerçek kasılmalar 30-70 saniye sürer ve düzenli aralıklarla gerçekleşir. Braxton-Hicks kasılmaları tutarlı bir düzen izlemez.
 • Artan sıklık: Gerçek kasılmalar doğum yaklaştıkça daha sık aralıklarla gelir. Braxton-Hicks kasılmalarında ise sıklık artmaz.
 • Ağrının yoğunluğu: Genel olarak, gerçek kasılmalar Braxton-Hicks kasılmalarından daha ağrı vericidir. Rahatsızlık verseler de, Braxton-Hicks kasılmaları tipik olarak ağrıya neden olmaz.
 • Ağrının yeri: Doğuma götüren kasılmalar, karın boyunca ve alt sırtta hissedilirken, Braxton-Hicks kasılmaları genellikle karnın önünde hissedilir. 
 • Hareketin etkisi: Pozisyonu değiştirmek veya istirahat  etmek Braxton-Hicks kasılmalarını durdurur. Hareket, gerçek kasılmaları etkilemez. 

Vaktinizden önce kasılma hissederseniz yapmanız gereken ilk şey, oturuş ve duruş pozisyonunuzu değiştirmek, kasılmaların yerini belirlemek ve aralarındaki süreyi tutmaktır. Bütün bunlara rağmen, halen kasılmaların gerçek doğum kasılmaları olduğunu düşünüyorsanız vakit geçirmeden doktorunuzu aramanız gerekmektedir. 

ERKEN DOĞUMU ÖNLEMEK:

Erken doğumu öngörmek için 16. Haftadan itibaren risk grubundaki hastalara vajinal yolla rahim ağzı uzunluğu ölçülebilir. Rahim ağzı 25 mm altında olan hastalarda risk artmaktadır . Bu hastalara progesteron   desteği başlanır. Daha önceki  doğumu  preterm olup  rahim ağzı   kısa ölçülen hastalara rahim ağzına serklaj olarak adlandırılan dikiş  uygulanabilir.

ERKEN DOĞUM TEHTİDİNDE TEDAVİ :

Erken doğum başlamışsa  genellikle durdurulamaz,ancak ertelenebilir. Bu dönemde  bebeğin  akciğer gelişimini tamamlaması için kortikosteroidler önerilebilir. Magnezyum sülfat özellikle erken doğumlarda gözlenen serebral palsi denen hastalığın önlenmesinde etkili  olabilir.Son olarak tokolitik ajanlar erken doğumu geciktirme amacıyla kullanılabilir. 

 

 

 

Adres : Konak Mh. 1. Badem Sk. No:26 Lotus Office B Blok D:20-21 Haritada Göster

Mobil Telefon : 0505 540 70 37

Muayenehane Telefon : 0224 246 66 65

Randevu Telefonu : 0552 418 16 35