ERKEN GEBELİKTE KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE PRATİK ÇÖZÜMLERİ

      ERKEN GEBELİKTE KARŞILAŞILAN SORUNLAR  VE PRATİK ÇÖZÜMLERİ

 

 

            KANAMA: birçok anne adayı için korkutucu bir durum olarak görülse de erken gebelik kanamlarının çoğu masumdur  ve birkaç gün içinde  spontan geriler. 18. haftadan küçük gebeliklerde %15 gibi olduça yüksek sıklıkta görülürler . Kanama hafif lekelenme şeklinde ,veya  1-2 peti dolduracak kadar yoğun , hatta pıhtılı şekilde olabilir . Kanamanın rengi prognoz açısından önemli değildir . Birçok hastada kanamalar  serviks olarak adlandırılan rahim ağzından gelir . Gebelikteki hormonal değişiklikler  rahim ağzını döşeyen hücrelerin dışa doğru büyümesine neden olur . Ektropion olarak  adlandırılan bu durum fizyolojiktir ve  lekelnmelerin çoğundan sorumludur. Bazen palsenta arkasında subkorionk kanamlar  görülebilir .  Çok geniş kanama  alanları gebelik devamlılığı açısından  risk oluşturabilir.

Çoğu kanama 10 gün içinde azalarak kesilir . Mutlak yatak istirahati  gerekli değildir ancak çok ağır fiziksel aktivite  ve cinsel ilişkiden bu dönemde kaçınmak  uygundur.  Kanama miktarının artması ,parça düşmesi ve şiddetli kramp  tarzında ağrılarının olması durumunda doktorunuzla iletişim kurmanız gereklidir.

 

            KASIK AĞRILARI :

            Gebeliğin çok erken dönemlerinde birçok hasta adet sancılarına benzer kasık ağrısı tarifler . İmplantasyon aşamasındaki embriyo , rahim kasılmalarını tetikleyerek  bu ağrılara sebep olabilir . Genellikle geçicidir ve istirahatle geçer . Gebelik haftası ilerledikçe  ,özellikle 18-19 . haftadan sonra daha belirgin hale gelen Round ligaman ağrısı  olarak bilinen kasık bölgesi , labia ve vajen girişine kadar olan bölgede hissedilen ağrılar  hissedilebilr  . Daha çok ani hereketlerle tetiklenen gerilme , çekme hissi uyandıran ağrılardır . Uterusu  karın ön duvarına  tutunmasını sağlayan  bağların gerilmesine bağlı oluşur ve zararsızdır .

             Gebelikte artan progesteron seviyeleri  barsak hareketlerinde yavaşlama , kabızlık ve  gaz şikayetlerinin artmasına bağlı olarak da  karın- kasık ağrılarına sebep olabilir .Gebelikte nadiren de olsa ağrının ciddi sebepleri olabilir  şiddetli kasık- karın ağrısına yüksek ateş , kötü kokulu vajinal akıntı veya kanama , bulantı kusma  gibi diğer belirtiler eşlik ediyorsa idrar yolu enfeksiyonu , böbrek taşı , over kisti , over torsiyonu ,  dış gebelik, , apandisit , pelvik enfeksiyonlar  gibi  daha ağır durumlar söz konusu olabilmekte . Bu durumda sizi takip eden doktorunuzla  iletişim halinde olmanız gereklidir.

           

            BULANTI-KUSMA -KOKULARA KARŞI HASSASİYET

           

            Gebelikte artan östrojen ve  progesteron hormonları ve gebelik hormonu olan betaHCG  gebelik kusmalarını çok erken haftalarda tetikleyebilir. Birçok anne adayı için günlük işlerini yapmasını engelleyecek boyutlarada ve hayat kalitesini etkileyecek kadar şiddetli olabilmektedir . Tipik olarak bulantı 6-7. hafta civarında başlar , 9-10 haftalarda şiddeti en üst seviyededir, 12-13. haftalar civarında azalır  , bazı hastalarda 16. haftaya kadar devam edebilir. .Bu seyir kandaki beta HCG hormonunun artışına paraleldir . Ciddi kilo kaybı, ketozis ve dehidratasyona neden olursa Hiperemezis Gravidarum olarak adlandırılır , bu hasta grubunda  hastanede  tedavi gerekli olabilmektedir. Bazı basit önlemler bu dönemi daha rahat atlatmanıza yardımcı olabilir. Fırsat bulduğunuzda dinlenmeye çalışın, yorgunluk bulantıyı arttırabilir. Sizi rahatsız eden , bulantınızı tetikleyen koku ve gıdalardan kaçının. Kuru, katı gıdalar bulantıyı bastırmada daha etkili – tost ekmeği , galeta, çubuk kraker, leblebi  . Sık ve az beslenin  , yağsız gıdaları tercih edebilirsiniz. Zencefil içeren içecekler tüketebilirsiniz . Bazı hastalarda su içmek bile bulantıyı tetikleyebilir Bol sıvı tüketmeniz gekermekte , bu yüzden sıvıyı ayran, komposto , limonata veya taze sıkılmış meyve suyu olarak almanız daha kolay olabilir . Yemeklerinizi soğuk tüketebilirsinz, sıcak  gıdalar daha çok koku yayar. Şiddetli bulantı-kusma durumlarında doktorunuzla etkileşim içinde olamanız gerekli .

           

KABIZLIK, ŞİŞKİNLİK

            Progesteron  hormonu  düz kasları gevşetici etkisi ile  barsak düz kaslarını da etkileyerek peristaltizmin azalmasına, bu da kabızlık şikayetinin ortaya çıkmasına neden olur . Aynı sebepten dolayı gaz , şişkinlik gibi şikayetler de  olmakta . Gebelik esnasında başlanan demir takviyesi de kabızlığa katkıda bulunabilir . Liften  zengin gıdalar tüketmek  ( tam buğday ekmeği, tahıllar,sebzeve meyveler, fasuliye ve mercimek gibi baklagiller )ve bol sıvı almak sorunun çözülmesinde etkili olabilir. Probiotik içeren yoğurt , kefir, fermente gıdalar ( tuzsuz turşu ve tarhana ) şikayetleri hafifletebilir.

           

YORGUNLUK  ,UYKU HALİ , BAYGINLIK

            Erken gebelikte birçok anne adayı hipotansiftir . Bu da halsizlik ve yorgunluk hissini arttırır . Yine uzun süreli ayakta kalkmak, ani ayağa kalktığında tansiyon değerlerinin çok düşmesi  vagal senkop olarak bilinen bayılmalara neden olabilir. Bu dönemde bol sıvı tüketmek, fırsat buldukça dinlenmek  , aniden ayağa kalkmak gibi tansiyonu düşürecek hareketlerden kaçınmak   gereklidir.

 

 

Adres : Konak Mh. 1. Badem Sk. No:26 Lotus Office B Blok D:20-21 Haritada Göster

Mobil Telefon : 0505 540 70 37

Muayenehane Telefon : 0224 246 66 65

Randevu Telefonu : 0552 418 16 35