GEBELİKTE BESLENME

GEBEYKEN  BESLENMEMİZDE  NELERE  DİKKAT  ETMELİYİZ

 

Beslenme  gebelik  sürecinin  sağlıklı bir şekilde  tamamlanması ve bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından   oldukça önemlidir. Gebelikte  hızla  artan enerji ihtiyacının  doğru bir şekilde karşılanması , gerekli  vitamin ve  mineral desteğinin sağlanması  gerekmektedir . Gebelikte yanlış beslenme  annede yetersiz veya aşırı kilo almasına neden olabilir . Her iki durum da kötü perinatal sonuçlara  yol açabilir. Yetersiz beslenen annelerde erken doğum    ve düşük doğum ağırlıklı  bebek   oranları artarken , kontrolsüz kilo alan anne adaylarında  gebelik şekeri , gebelik zehirlenmesi  , iri bebek , sezaryan ile doğum oranları  daha  yüksektir.

Gebelikte ideal kilo artışı 11-14 kg arasında olmalıdır. Gebelik öncesi   yüksek kiloya sahip gebelerde bu artış  8-10 kg ile sınırlı kalmalı, çok zayıf hastalarda ise 14-16.5 kg kadar  olmalıdır.. Gebelik dönmlerine göre genellikle gebeliğin ilk 3 ayında  1-2 kg,20. Haftaya kadar olan dönemde 2-3 kg daha sonra haftada 0.3-0.5  kg şeklinde olmalıdır.  Artan protein ve enerji ihtiyacının karşılanması için  gebeliğin ilk 3 ayında günlük 150-250kcal ,  ikinci trimesterinden itibaren günlük 300 kcal fazla kalori tüketilmelidir.  Obez hastalarda ilk 3 ay kalori kısıtlamsı yapılarak  zayıflatma yapılabilir . 

Genel olarak  sık ve az miktarda , ara öğünler  yaparak  beslenmek   önemlidir.Her dört besin grubunu: 1-  Süt ve süt ürünlerini ,2- Proteinler –et, tavuk, balık, yumurta ,baklagiller  ve yağlı tohumlar ,3-Sebze ve meyveler ,4- Ekmek ve tahılları  dengeli almak  gerekmektedir.  Günlük  tüketilmesi  gereken besin miktarları:

Süt, yoğurt  3 su bardağı

Peynir  2 kibrit kutusu 

Et, tavuk, balık  3-4 porsiyon

 Yumurta,kurubaklagiller  1 porsiyon

 Taze sebze ve meyveler 5-7 porsiyon

Tahıllar-ekmek  4-6 dilim

 Pirinç, makarna vb  Hiç/ 1-2porsiyon

Demir  artan kan yapımı nedeniyle en önemli minerallerden biri olup gülük 60 mg elementer demir alınmalıdır. Kırmızı et, yumurta , baklagiller ve kuru yemişlerde bol miktarda bulunur. Demir emilimini arttırmak için  bu gıdaları c vitamininden zengin yeşil yapraklı sebzelerle tüketmeli.  İyotlu tuz kullanmalı , bol sıvı alınmalıdır – günde  8-10 bardak .

Bazı gıdaları tüketmek  gebelik açısından  risk oluşturabilir :

Alkol birçok doğumsal anomaliye yol açabilir. Bu etki çok düşük miktarlarda  ortaya çıkabilir  ve gebeliğin  hiçbir döneminde güvenli değildir .

Pişmemiş et ve et ürünleri toxoplasmosis riski taşır . Gebelikte ilk defa toxoplasma paraziti ile karşılaşan gebelerde  primer enfeksiyon oluşmasına  bu da bebekte santral  sinir sistemi ve göz hasarına yol açabilir.

Pişmemiş yumurta salmonella  enfeksiyonuna yol açarak anne sağlığını ciddi bir şekilde tehtit  edebilir.

Pastörize edilmemiş sütten yapılan peynirler  ve rokfor gibi küflü peynirler   listeria  bakterisini barındırabilir. Listeriozis düşük sebebi olabilir.

Civa oranı yüksek balıklar : ton balığı, kılıçbalığı, köpekbalığı, bazı somon türleri  civa  birikimine neden olabilir  gebelikte  dikkatli tüketilmelidir.

Karaciğer Avitamini  birikimi açısından risk oluşturabilir. Çok sık tüketilmemeli.

Yüksek doz kafein bebek için zararlı  olabilir , günlük kahve miktarı 2 bardak kahveyi  geçmemeli, yüksek kafein içeriği nedeniyle enerji içecekleri tüketilmemeli.

Yeşil yapaklı sebzeler parazit yumurtalarını  ve zirai ilaç kalıntılarından arındırmak için  bol su ile yıkanıp, sirkeli suda bekletilmeli  .

 

 

 

 

 

Adres : Konak Mh. 1. Badem Sk. No:26 Lotus Office B Blok D:20-21 Haritada Göster

Mobil Telefon : 0505 540 70 37

Muayenehane Telefon : 0224 246 66 65

Randevu Telefonu : 0552 418 16 35