SARKMA AMELİYATLARI

GENİTAL PROLAPSUS AMELİYATLARI

Genital prolapsus ( sarkma )  bağ dokusunun yapısal zayıflığı gibi genetik nedenlerle , zor veya müdahaleli  vajinal doğumlar  sonrası görüleblmekte. Mesane , rahim  veya  rektum olarak bilinen barsağı etkileyebilir. Vajende baskı hissi , sırt ve bel ağrısı, idrarı başlatmakta zorluk, idrar  kesesini tam boşaltamama  , sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu , kronik kabızlığa sebep olabilir. Vajinal muayene  ile sarkmanın  derecesi  belirlendikten sonra onarılmaya yönelik vajinal veya laparoskopik yöntemler kullanılabilir.

ANTERİOR ve POSTERİOR  KOLPORAFİ: vajinal yolla uygulanır , mesane sarkmalarında mesaneye destek sağlayan fascia dokusu veya rektovajinal fascia  dikişlerle desteklenir . İyileşme süresi kısadır. Karından kesi olmadığı için postoperatif ağrı skorları düşüktür. Kanama, idrar yolu enfeksiyonu , mesane  rektum yaralanması nadiren  olabilir. Özellikle obez hastlarada ilerleyen yaşla birlikte nüks edebilmektedir .

VAJİNAL HİSTEREKTOMİ+ SAKRSPİNÖZ LİGAMENTOPEKSİ:  torbası ile birlikte rahim sarkması olan hastalarda uygulanan  bir operasyondur . Rahim vajinal yolla çıkartılır , mesane ve rektum bağ dokusu dikişlerle onarılır , vajen kubbesi  sakrospinöz ligaman olarak adlandırılan güçlü destek sağlayan bağa kalıcı dikişle asılır . Asma ilemi yapılırsa nüks oranları oldukça düşüktür.

Sakrokolpo/ sakroservikopeksi :  Karından gerçekleştirilen kesi veya laparoskopi ile uygulanabilir . rahim ağzı veya vajen kubbesi polipropilen  meş ( yama ) ile  sakrum olarak adlandırılan bel kemiği önündeki bağlara asılır. Oldukça etkili bir operasyondur, nüks oranları düşüktür. Kanama, komşu organ yaralanması, anesteziye bağlı komplikasyonlar, enfeksiyon riski taşımanın yanında sarkma düzeltildikten sonra  idrar yolu üzerindeki baskı kalkacağı için bazı hastalarda idrar kaçırma şikayeti oluşabilir. Bunu engellemek amacı ile mesane boynuna destekleyici Burch sütürü konulabilir.

 

 

Adres : Konak Mh. 1. Badem Sk. No:26 Lotus Office B Blok D:20-21 Haritada Göster

Mobil Telefon : 0505 540 70 37

Muayenehane Telefon : 0224 246 66 65

Randevu Telefonu : 0552 418 16 35