SERVİKAL SERKLAJ

SERVİKAL  SERKLAJ 

 

Rahim ağzı , rahimin vajenle bağlantısını  sağlayan 4-5 cm uzunluğunda tüp şeklinde  bir yapıdır .Doğuma kadar kapalı kalır ve bebeği dış etkenlerden korur, gebelik ürününün  rahim içinde kalmasını sağlayan önemli bir engel oluşturur. Doğuma yakın yapısında meydana gelen değişiklikler ve rahim kasılmaları  nedeniyle kısalmaya başlar , doğum sancılarının etkisiyle bebek başının oluşturduğu basınçla  yavaşça açılır  , 10 cm açıklığa ulaştığında ise doğum gerçekleşir.

Servikal yetmezlik : düzenli  doğum sancıları olmaksızın , zamanından önce rahim ağzının  açılma ve kısalma durumudur . Erken doğumun önemli sebeplerinden biridir. Nedeni tam olarak bilinmese de genetik faktörler, bağ dokusundaki yapısal bozukluklar , enfeksiyonlar  yetmezliğin sebebi olarak gösterilmektedir . Ağrısız açılma nedeniyle birçok hastada lekelnme, baskı, vajinal akıntıda artış gibi bulgularla başvurduğunda genellikle açıklı 4 cm üstündedir . Bu aşamada  doğum eylemini durdurmak genellikle mümkün değildir. Servikal yetmezlik yaşayan birçok hasta 12 hafatdan büyük  gebelik kaybı veya erken doğum yaşayabilmektedir . Bir önceki gebeliğne kayıp veya erken doğum yapmış olan hastalarda gebeliğin 12. Haftasından sonra öyküye dayalı veya transvajinal ultrason ile yapılan rahim ağzı uzunluğu takiplerinde , rahim ağzı boynundaki kısalık tespit edilmesi üzerine  serklaj operasyonu  yapılabilir.

Serklaj rahim ağzının üst kısmına uygulanan bir dikiştir , rahim ağzının kapalı kalmasını  sağlayarak  gebelik süresini uzatmada etkisi vardır . Vajinal veya abdominal ( genellikle karından kapalı yöntemle ) uygulanabilir. Rejionel veya genel anestezi kullanılabilir.   

Hangi durumlarda serklaj uygulanmaz:

Aktif kanama , koryoamnionit olarak bilinen zar-plasenta ve rahimin iltihabında, su kesesi açık ise ,hasta aktif doğum eyleminde ise  serklaj uygulamak fayda sağlayamıyacağı gibi anne  sağlığı için zararlı olabilir.

37. gebelik haftasını dolduran hastalarda serklaj açılır ve doğum sancıları beklenir. Abdominal serklaj rahim ağzının daha önce tamamının veya bir kısmının alındığı durumlarda ( rahimağzı kanseri nedeniyle ) , vajinal serklaj sonrasında yetmezliği devam eden hastalarda uygulanabilir . Abdominal serklaj uygulanan  hastalarda doğum şekli  sezaryanla olmalı.

Komplikasyonları: kanama, enfeksiyon, zarların erken açılması

 

         

 

Adres : Konak Mh. 1. Badem Sk. No:26 Lotus Office B Blok D:20-21 Haritada Göster

Mobil Telefon : 0505 540 70 37

Muayenehane Telefon : 0224 246 66 65

Randevu Telefonu : 0552 418 16 35